Válási mediáció
Válási mediációra akkor kerül sor, amikor a házastársi, vagy élettársi kapcsolat annyira megromlott, hogy nincs esély az együtt maradásra. Ebben az esetben az a cél, hogy minél gyorsabban, minél fájdalommentesebben korrekten, mindkét fél számára elfogadható egyezség létrejöjjön. Ezt az egyezséget a mediátor írásba foglalja úgy, hogy bíróságra beadható formába önti a keresetlevéllel együtt, hogy megfeleljen a törvényi előírásoknak.
Az ügyfeleket felvilágosítják a folyamatról, mivel Magyarországon házasságot csak bírósági úton lehet felbontani. A bontóper tehát elkerülhetetlen, de lényeges, hogy mennyi ideig tart, mennyibe, kerül mennyire fájdalmas a lezárás folyamata.
Mi a válási
mediáció célja?
A viták elrendezésének olyan békés módja amelyben a szemben álló felek egy független és elfogulatlan személy (mediátor) segítségével hoznak létre egyezséget.
Ez a konfliktus kezelési módszer gyorsabb, békésebb, hatékonyabb, és költség kímélőbb mint a hosszan tartó pereskedés.
Válási mediációnak azt nevezzük, amikor a kapcsolat (házastársi vagy élettársi) már annyira megromlott, hogy az együttmaradásra nincs lehetőség és esély. Ekkor az ügyfelek igénye és a mediátorok feladata az, hogy minél gyorsabban, minél fájdalommentesebben létrejöjjön egy korrekt egyezség a két fél között, amely mindenki számára elfogadható . Ezt az egyezséget mint mediátor úgy segítek írásba foglalni, hogy az a bíróságra beadható legyen, a keresetlevéllel együtt megfeleljen a törvényi előírásoknak.
Az ügyfél felvilágosítást kap a várható folyamatról. Mivel Magyarországon házasságot csak bírósági úton lehet felbontani, a bontóper elkerülhetetlen, de nem mindegy, hogy az mennyi ideig tart, mennyibe kerül, mennyire fájdalmas. Nem a sérelmek erősítése, hanem a megoldásra törekvés a cél a váló felek között. Nem a hibáztatás az ami ez esetben előtérbe kerül vagy jellemző, mint más esetekben, hanem ebből kilépve a mediátor semleges személyként vezeti le és támogatja a megegyezési folyamatot. Meghallgatásra kerül mind a két fél a mediátor által a másik jelenlétében. Meghallgatják egymást, összeszedik a megegyezésre váró témákat és azokat pontról pontra átbeszélik, így megkezdődik az érdekek egyeztetése. Addig visszük a folyamatot amíg mind a két fél teljesen megelégszik és megegyeznek az adott témákkal kapcsolatosan.
Például: Gyermek elhelyezés - láthatás, gyerektartás, asszonytartás, lakhatás, közös vagyon, lakás, autó, közös bankszámla, ingatlanok, ingóságok.
Mikor szokták alkalmazni a válási mediációt?
A válási mediációt a már visszafordíthatatlan válási folyamat során szokták alkalmazni, hogy a felek a lehető legegyszerűbben, kompromisszum helyett konszenzusra törekedjenek és jussanak. Így a felek biztonságban és egyensúlyban érezhetik magukat. Az elválási folyamat egyszerűbb lehet, és a hétköznapok bosszúságaitól és kellemetlenségeitől is megkímél.
Az én szerepem a
folyamatban mint mediátor, hogy a lehető legjobb tudásom szerint, abszolút
pártatlansággal élve, a konfliktus helyzetet maximálisan elkerüljék a felek és
közös megegyezésre jussanak.
Várok mindenkit szeretettel, akiknek válási folyamatukban szükségük van a megfelelő mediátorra, és akik szeretnék lerövidíteni az érdekek egyeztetését és ez által megkímélik magukat egy hosszan elnyúló, fájdalmas is folyamattól.